- GBP/USD słabnie po odbiciu Fed z powodu problemów związanych z Brexitem i obaw przed BOE.
- Działania prawne UE w sprawie brytyjskiego Brexitu odmładzają starą i powolną grę.
- Ruch Fed o 75 pb skłania BOE do ogłoszenia podwyżki stóp o ponad 0,25%.
- Dane z USA drugiego rzędu, katalizatory ryzyka szukały dodatkowych wskazówek.
GBP/USD utrzymuje się na umiarkowanym poziomie w okolicach 1,2160, pomimo ostatniego odbicia od minimów w ciągu dnia, ponieważ handlowcy kablowi przygotowują się na spotkanie w sprawie polityki pieniężnej Banku Anglii (BOE) na początku czwartku. Ostatnie straty pary kablowej mogą być również powiązane z odbiciem dolara amerykańskiego i słabymi rentownościami obligacji skarbowych, nie zapominając o nieszczęściach Brexitu.
Zgodnie z oczekiwaniami, decyzja Wielkiej Brytanii o jednostronnej zmianie Protokołu z Irlandii Północnej (NIP) była świadkiem odwetu prawnego ze strony Unii Europejskiej (UE). W związku z tym wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Maros Sefcovic powiedział, że posunięcie Wielkiej Brytanii „nie ma uzasadnienia prawnego ani politycznego” według The Independent. W tym samym tonie znalazły się komentarze prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde, która powiedziała: „Odstąpienie od rządów prawa, które zostały ustanowione za obopólną zgodą, bez przymusu, bez należytego rozważenia, jest bardzo poważną kwestią, którą wszyscy powinniśmy martw się o przyszłość ”, za Reuters.
Dodatkowym obciążeniem dla GBP/USD mogą być plotki wokół inflacji żywności w Wielkiej Brytanii do 15%, ponieważ podwyżka stóp procentowych BOE o 0,25% wydaje się mniej skuteczna w przypadku tak dużego wzrostu cen. „Inflacja cen żywności w Wielkiej Brytanii prawdopodobnie osiągnie szczyt do 15% tego lata, a wysokie poziomy utrzymają się do 2023 r., powiedział w czwartek badacz branży z Institute of Grocery Distribution (IGD”), zgodnie z Reuters.
Z drugiej strony, indeks dolara amerykańskiego (DXY) powraca do poziomu 105,00 po cofnięciu się z 20-letniego maksimum z poprzedniego dnia, pomimo podwyżki stóp o 0,75% przez Fed. W środę amerykańska Rezerwa Federalna (Fed) ogłosiła największą podwyżkę stóp procentowych od 1994 roku, aby zwalczyć obawy o inflację. Amerykański bank centralny również zrewidował prognozy inflacyjne na ten i kolejny rok, jednocześnie obniżając oczekiwania inflacyjne. Co więcej, decydenci zasygnalizowali również podwyżkę stóp o 50 pb lub 75 pb na następnym posiedzeniu. Wydaje się jednak, że odrzucenie przez Fed szans na podwyżkę stóp o 100 pb i wyważone komentarze prezesa Jerome’a Powella pogrążyły później rentowności obligacji skarbowych i dolara.
Wcześniej nabywcom GBP/USD pomogły również zniżkowe dane z USA, a mianowicie wskaźnik sprzedaży detalicznej i nowojorski wskaźnik Empire State Manufacturing. Mimo to sprzedaż detaliczna w USA odnotowała spadek o 0,3% m/m wobec oczekiwanego wzrostu 0,2% i zrewidowanego w dół 0,7% w poprzednich odczytach. Również NY Empire State Manufacturing Index spadł do -1,2 w porównaniu z konsensusem rynkowym 3,0 i -11,6 wcześniej.
Patrząc w przyszłość, dalsza konsolidacja ruchów po wydaniu Fed może zaważyć na cenach GBP/USD, ponieważ rentowności amerykańskich obligacji skarbowych odbiją się w ciągu dnia do 3,35% do czasu prasowego.
Jednak główna uwaga zostanie zwrócona na prawdopodobne działania BOE. Warto zauważyć, że „Stara Dama” ma ogłosić podwyżkę stóp o 0,25%, ale może nie być w stanie zadowolić nabywców GBP/USD.
Przeczytaj także: Zapowiedź BOE: Dlaczego GBP/USD ma ucierpieć nawet w odpowiedzi na podwyżkę o 50 punktów bazowych, zdarzenie przegrane