Odbędzie się to zgodnie z planem awaryjnym
Wielka Brytania wstrzyma dostawy gazu do Europy kontynentalnej, jeśli napotka poważny niedobór gazu w ramach planu awaryjnego, który, ostrzegły firmy energetyczne, może zaostrzyć kryzys na kontynencie.
Wielka Brytania twierdzi, że zgodnie ze swoim planem awaryjnym odetnie dostawy gazu przez rurociągi łączące Belgię i Holandię Konstantinos Tsakalidis/Bloomberg
Ponieważ kraje europejskie stoją przed perspektywą wstrzymania eksportu gazu z Rosji, brytyjski plan zamknięcia rurociągów do Holandii i Belgii grozi osłabieniem międzynarodowej współpracy energetycznej.
Zamknięcie tak zwanych rurociągów łączących będzie jednym z pierwszych działań w ramach brytyjskiego planu awaryjnego dotyczącego gazu, który może zostać zainicjowany przez National Grid w przypadku awarii dostaw w nadchodzących miesiącach.
Europejskie firmy gazowe wezwały Wielką Brytanię do współpracy z UE i ostrzegły, że zamknięcie połączeń międzysystemowych może przynieść odwrotny skutek w przypadku przedłużającego się niedoboru. Wielka Brytania importuje duże ilości gazu z kontynentu w środku zimy.
„Zdecydowanie polecam, aby [Wielka Brytania] rozważyła zamknięcie gazociągów [w przypadku kryzysu]” – powiedział Bart Jan Hoovers, prezes Europejskiej Sieci Operatorów Systemów Przesyłowych Gazu, potężnej grupy, w skład której wchodzą włoski Snam i belgijska Fluxys.
„Ponieważ latem jest to korzystne dla kontynentu, ale zimą jest również korzystne dla Wielkiej Brytanii”.
We wrześniu Wielka Brytania przetestuje swój plan rozwiązania problemu niedoboru gazu. National Grid powiedział, że plan jest testowany corocznie, dodając, że najnowsze testy „odzwierciedlają okoliczności”, w których Rosja ogranicza eksport gazu do Europy.
Rurociągi zostaną zamknięte w ramach czteroetapowego planu awaryjnego, jeśli wystąpi poważny niedobór dostaw, który spowoduje spadek ciśnienia w systemie gazowym. Inne środki nadzwyczajne obejmują odcięcie dostaw dla dużych odbiorców przemysłowych i wezwanie gospodarstw domowych do ograniczenia konsumpcji.
Niemcy i Holandia uruchomiły w tym miesiącu własne plany awaryjne, uruchamiając ponownie elektrownie węglowe i wzywając przemysł do zmniejszenia zużycia gazu po tym, jak Rosja ograniczyła eksport.