Kryzys energetyczny, inflacja, osłabienie euro są w centrum uwagi. Blokady w Chinach również nadszarpnęły zyski.
Nadciągająca recesja, niekontrolowana inflacja, kryzys energetyczny w Europie i zbliżanie się euro do parytetu z dolarem: zyski przedsiębiorstw na całym świecie staną w obliczu ogromnej listy problemów w tym sezonie, które mogą być kolejnym powodem do porzucenia akcji.
Po burzliwej pierwszej połowie dla globalnych akcji, w której wartość akcji spadła o 18 bilionów dolarów, inwestorzy martwią się, czy zyski się utrzymają, a firmy obniżą prognozy w obliczu rosnących zagrożeń dla popytu. Firmy mogą wykorzystać surowy obraz sytuacji ekonomicznej, aby jeszcze bardziej konserwatywnie patrzeć w przyszłość.
W nietypowym rozłamie opinii analitycy z Wall Street wydają się wierzyć, że firmy są w dużej mierze w stanie przerzucić wyższe koszty na konsumentów, ale stratedzy są bardziej ostrożni po tym, jak dotychczas mylili się w swoich przewidywaniach na 2022 r. – nie są przekonani. Mają wiele powodów, aby się wahać, ponieważ otoczenie makroekonomiczne pogarsza się w obliczu rosnących cen, rosnących stóp procentowych i spadku zaufania konsumentów.
„To dziwne, że kiedy wszyscy mówią o potencjalnej recesji, prognozy zysków analityków rosły w ciągu ostatnich kilku miesięcy, a nie spadały” – powiedziała Anneka Treon, dyrektor zarządzająca Van Lanschot Kempen. „To po prostu się nie zgadza i dlatego ten sezon sprawozdawczy jest tak ważny pod względem marż zysku i komentarza zarządu na temat najnowszych trendów popytu, które widzą”.