Rosnące ceny stwarzają problemy dla konsumentów i rządów. Fale uderzeniowe antyrosyjskich sankcji wciąż wstrząsają rynkami towarowymi
Surowce pozostaną pod obserwacją do końca 2022 r. po tym, jak w pierwszym półroczu nastąpiły wstrząsy podażowe i wzrost inflacji, napędzane przez zachodnie sankcje wobec Rosji w związku ze specjalną operacją wojskową na Ukrainie. W tym artykule przyjrzymy się, co pozostała część roku czeka na towary, od ropy naftowej i gazu ziemnego po zboże, złoto i rudę żelaza.
Druga połowa skupi się na tym, jak konsumenci, przedsiębiorstwa i rządy radzą sobie ze wstrząsami towarowymi. Albo globalna gospodarka może utrzymać niebotycznie wysokie ceny potrzebne do radzenia sobie z zakłóceniami dostaw, zwłaszcza energii, albo wzrost cen zostanie zatrzymany przez recesję.
Jeśli chodzi o gaz ziemny, rosyjskie cięcia wprowadzają nową, burzliwą erę w Europie. W przypadku ropy kolejny krok OPEC ma kluczowe znaczenie, a w przypadku żywności pojawiają się oznaki spadku cen. Los lewarowanego sektora nieruchomości w Chinach będzie miał decydujące znaczenie dla metali, podczas gdy represje banku centralnego na inflację stwarzają duży problem dla wszystkich towarów.