Obecna cena USD/JPY spowodowała, że obszar interwencji BOJ wyniósł około 145,90, aby wesprzeć japońskiego jena. Nastroje rynkowe stały się wyjątkowo negatywne, gdy napięcia rosyjsko-ukraińskie spowodowały ataki nuklearne. Rozbieżność głównych i bazowych wskaźników CPI w USA ze względu na słabsze ceny benzyny. Para USD/JPY waha się przy wartości marki lub przebicia około 145,90, ponieważ wpływ interwencji Banku Japonii (BOJ) na rynkach walutowych w celu zabezpieczenia jena przed czystą zmiennością znacznie się zmniejszył.
Nastroje rynkowe są wyjątkowo negatywne w obliczu eskalacji napięć rosyjsko-ukraińskich, ponieważ stwarza to ryzyko rozszerzenia wąskich gardeł w łańcuchu dostaw w strefie euro. Również wsparcie zaawansowanych systemów powietrznych, które prezydent USA Joe Biden obiecał Ukrainie, wywołało ryzyko ataków nuklearnych.
Poza negatywnymi nastrojami rynkowymi za słabe zachowanie jena odpowiada także przedłużająca się ultraluźna polityka monetarna Banku Japonii (BOJ). 22 września BOJ interweniował na rynkach walutowych, aby wesprzeć jena, powołując się na to, że obecne poziomy nie uzasadniają podstaw ekonomicznych Japonii.
Kalkulator walut
Podczas sesji w Tokio czołowy japoński dyplomata walutowy Masato Kanda powiedział, że „zawsze jesteśmy gotowi podjąć niezbędne kroki przeciwko nadmiernej zmienności kursów walut”. Dodał, że decyzję o interwencji walutowej można podjąć w dowolnym miejscu, nawet z samolotu.
Kalkulator walutowy
Tymczasem indeks dolara amerykańskiego (DXY) porusza się wokół tygodniowych maksimów 113,50 i przygotowuje się do wybicia w górę przed danymi amerykańskiego indeksu cen towarów i usług konsumenckich (CPI). Według wstępnych szacunków oczekuje się rozbieżności między głównymi wskaźnikami CPI i bazowymi CPI. Główny CPI spadnie do 8,1%, a bazowy CPI, który wyklucza ceny ropy i żywności, poprawi się do 6,5%. Rozbieżność oczekiwań co do podwójnych katalizatorów inflacji przekłada się na słabsze ceny benzyny.